INSPIRACE V ODSTÍNECH ŠEDI – pro ženy

 

Deset českých a slovenských čtenářů se nechalo inspirovat oblíbenou trilogií Padesát odstínů a napsali svou vlastní povídku. Někteří se zasnili, někteří vše vzali s humorem, někteří dokonce ještě přitvrdili…

 

POSLEDNÍ ARISTOKRATKA – Evžen Boček – humor

 

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. 
Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!

 

 

ALIANCE – Veronica Roth – Sci – fi a fantasy pro děti a mládež

 

Na frakcích založená společnost, v níž Tris Prior kdysi věřila, je v troskách – zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba právě za plotem ona i Tobias naleznou společný lehčí život, svobodný od zbytečně komplikovaných lží, zamotaných vztahů a bolestných vzpomínek.

Ale Trisina nová realita je mnohem alarmující než ta, co nechala za sebou. Staré objevy jsou rychle zbaveny své důležitosti. Výbušné nové pravdy mění srdce těch, které miluje. A Tris tak znovu musí bojovat, aby dokázala pochopit složitost lidské povahy – i své vlastní – zatímco čelí rozhodování o odvaze, oddanosti, obětavosti a lásce.

Vyprávění ze dvou pohledů přivede sérii k silnému závěru a odhalí tajemství dystopického světa, jenž uchvátil miliony čtenářů. 

 

ANALFABETKA, KTERÁ UMĚLA POČÍTAT – Jonas Jonasson – světová literatura

 

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. 

 

ANDĚLÍČKÁŘKA – Camilla Läckberg - detektivka

Osmý případ Eriky Falckové a Patrika Hedströma O Velikonocích roku 1974 zmizela z ostrova Valö poblíž Fjällbacky rodina Elvanderových. V jídelně bylo prostřeno ke svátečnímu obědu, ale u stolu našli jen roční dceru Ebbu. O mnoho let později se Ebba do téhož domu vrací s manželem. Rozhodli se, že dům zrekonstruují, sotva však s opravami začnou, pokusí se někdo jejich dům podpálit. A když Ebba a Marten odstraní podlahu v jídelně, najdou pod prkny zaschlou krev. Zdá se, jako by jim zlo z minulosti bylo stále v patách. Při vyšetřování žhářského útoku Patrik Hedström a jeho kolegové neustále narážejí na starý, nevysvětlitelný případ zmizení. Ten velmi zajímá i Patrikovu ženu Eriku, která o záhadě chce napsat knihu. Nezbývá než se společně pustit do náročného pátrání. Dočká se letitá záhada konečně svého rozuzlení?

 

 

 

ARCHIV – Victoria Schwab - Sci – fi a fantasy pro děti a mládež

Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie.
Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala.
Jedním z mnoha pravidel Archivu je, že v něm musí být naprosté ticho. Některé Historie totiž mají lehký spánek a stačí málo, aby se vzbudily. Ale teď jako by někdo neklidné mrtvé budil záměrně, z Archivu jich uniká víc a víc, a někteří mají dokonce pozměněné vzpomínky. A je na Mac, aby vypátrala, proč se to všechno vlastně děje a kdo za tím stojí, pokud možno dřív, než celý Archiv padne a ona přijde i o to málo, co z jejích blízkých zbylo…

 

CO JE NOVÉHO KOTĚ – Alexandra Potter – romány pro ženy

 

Co bys udělala, kdyby tě tvůj přítel po desetiletém vztahu požádal o ruku? Zavýskla ano, popadla prsten s diamantem a předplatila si časopis Nevěsta? Nebo zpanikařila a uvědomila si, že je nejvyšší čas zmizet? Delila dospěla k velkému rozhodnutí. Sebere psa Tlusťocha, sbírku desek od Toma Jonese a opouští jak svého přítele Lennyho, tak i nudný Bradford a vrhá se do víru velkoměsta. Náhodné setkání s televizním produkčním Charliem ji zavede přímo do Notting Hillu, kde potkává výstřední Vivienne a jejího kamaráda Sama, dobrosrdečného provozovatele místní kavárny. Deliliny sny se začínají plnit. Bydlí v luxusním bytě, přes den nakupuje oblečení od módních návrhářů a večer vymetá nóbl restaurace. Nachází novou lásku a nový život. Najde ale i samu sebe?

 

ČTVRTKY V PARKU – Hilary Boyd – romány pro ženy

 

Co byste dělali, kdyby váš manžel po dvaadvaceti letech společného života zničehonic navždy opustil manželskou postel?

Když se to stane Jeannie Lawsonové, rozzuří se a požaduje od svého muže George vysvětlení. Zamiloval se do jiné? Co udělala Jeannie špatně? George však zarputile mlčí. 

Nejlepším dnem celého týdne se pro Jeannie stává čtvrtek, kdy vodí svou vnučku do parku. Tam se seznámí s Rayem, milým, pohledným a hovorným mužem, který je pravým opakem George. Bude však mít Jeannie odvahu dát lásce druhou šanci, všem

navzdory?

 

DIVERGENCE - Veronica Roth – Sci – fi a fantasy pro děti a mládež

 

 

Nacházíme se v dystopickém Chicagu, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí. Každá frakce se zaměřuje na jednu ctnost – Candor na upřímnost, Abnegation na obětavost, Dauntless na statečnost, Amity na mírumilovnost a Euridite na moudrost. Každý rok v předem určený den si všichni šestnáctiletí musí vybrat, které ze zmíněných ctností zasvětí zbytek svého života. Pro Beatrice tato volba znamená rozhodnutí mezi životem s rodinou a tím, čím je doopravdy. A to, co si vybere, nakonec překvapí i ji samotnou.

Během výcviku, který probíhá ve velmi konkurenčním duchu, si Beatrice zvolí nové jméno (Tris) a snaží se v novém prostředí najít místo, kam patří. A také si nějak utřídit své pocity vůči jednomu na jednu stranu fascinujícímu, ale na druhou stranu velmi nebezpečnému chlapci. Do toho všeho ji tíží jedno velmi zásadní tajemství, které (jak se později ukáže) může zachránit život všem, které miluje... ale také ji zničit. 

 

 

HODINÁŘ – Jeffery Deaver – Thriller

 

Za mrazivé prosincové noci, kdy na černé obloze nad New Yorkem září úplněk, jsou brutálně zavražděni dva lidé. Jejich trýznivou smrt doprovází cynická pachatelova vizitka: hodinky s ciferníkem ve tvaru měsíce, které odtikávají poslední minuty života obětí. Vyšetřování se ujímá Lincoln Rhyme se svým týmem. Na dopadení šíleného „Hodináře“ má jen několik hodin, poněvadž pachatel dal jasně najevo, že další útok je otázkou striktně vymezeného času. Rhyme ví, že vraha je nutné brát v tomto ohledu vážně, protože právě posedlost časem ho nutí plánovat příští masakry s přesností jemného hodinového strojku. Lincoln postupně zjišťuje, že Hodinář možná není jen šílenec oddávající se vražednému běsnění, nýbrž mnohem úskočnější zločinec, než si kdo dokázal představit. V souboji dvou geniálních mozků čeká na čtenáře více zápletek a nečekaných zvratů než v předchozích Deaverových knihách – a také střetnutí s nejděsivějším a nejuhrančivějším zločincem, jakého kdy tento autor stvořil.

 

 

 

 

PRO DĚTI

BERTA A UFO

Veselé příhody o tom, jak se začala holčička Berta, nejmenší ve školce, přátelit s Ufíkem, nejmenším ve vesmíru. Že Ufo neexistuje? Ale ano, a dokonce je s ním velká legrace! Roztomilé příběhy z večerníčku nyní i v knižním zpracování s mnoha krásnými ilustracemi

 

DENÍK MALÉHO POSEROUTKY

 

Když je vám tak jedenáct, může to být fakt opruz. A nikdo to neví líp než Greg Heffley, protože se najednou ocitl na víceletém gymplu, kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně. Deník malého poseroutky není jen tak obyčejný deníček. Greg tenhle sešit dostal od mámy. A to přesto, že deníky jsou přece jenom pro holky! Takže si nemyslete, že to bude nějaké „milý deníčku“ tohle a „milý deníčku“ támhleto. Navíc tohle vlastně není deník, to jsou ZÁPISKY. Greg si prostě zapisuje a čmárá obrázky ke všemu, co se kolem něj děje. Píše o svém otravném starším bráchovi, o potrhlém kamarádu Rowleym, o každodenním boji o přežití ve škole, o jednom fakt děsivém domě hrůzy, o kreslení komiksů pro školní časopis a taky o Sejru...
Jeff Kinney, autor a ilustrátor v jedné osobě, vytvořil hrdinu, který sice vypadá trochu neobvykle, ale na druhou stranu je to vlastně úplně normální puberťák. Jako třeba ty :-)

 

VÍTEJTE NA RANČI

 

Znáte z televizního seriálu! Na ranč Horseland přijíždí limuzína a všichni jsou zvědaví, jaká rozmazlená dívenka se to mezi ně chystá. Sarah to tak nemá na začátku vůbec lehké a prožívá se svou kobylkou Scarlet perné chvilky. Ale když se nebojácně vrhne do záchrany ostatních koní a vůbec přitom nedbá na svou drahou značkovou bundu, ostatní pochopí, že vzhled někdy může klamat, a přijmou ji mezi sebe. Tipy, jak se starat o koně! V každém díle najdete také portrét jednoho z koní z ranče Horseland, v prvním se můžete těšit na Scarlet!

 

ZNOVU V SEDLE

 

Během tréninku prožije Molly ošklivý pád z klisny Calypso. Strach z toho, že by mohla ještě někdy spadnout, jí pak brání, aby se do sedla znovu vrátila. Všichni na ranči si dělají starosti – bude Molly ještě někdy jezdit? Zvítězí nad svým strachem?

 

HROZBA Z VESMÍRU

 

Sam a Líza navštíví za doprovodu strýčka Dava, který pracuje ve výzkumném ústavu pro zkoumání mimozemských civilizací, tajnou podzemní laboratoř. Dostanou se na stopu záhadným bytostem, obřím broukům zvaným Blatové, kteří plánují zničení světa. Jejich předkové, záhadné bytosti podobné švábům, jim před dávnými věky zanechali plán na zničení zeměkoule. Sam s Lízou krok za krokem pronikají do tajemných šifer vetřelců a záchrana světa nakonec závisí jen na nich.

Kniha je plná zajímavých rébusů a hádanek, je strukturovaná stejně jako ostatní knihy Kierana Fanninga. Správná řešení jsou na konci knihy. 

 

 

Nové

Knihy pro děti  
Kniha Autor
VAŘILA MYŠIČKA KAŠIČKU  
DĚTI Z BULLERBYNU Astrid Lindgrenová
KARKULÍN ZE STŘECHY Astrid Lindgrenová
BRUNCLÍK A LEV Oldřich Sirovátka 
VELKÁ KNIHA OTÁZEK A ODPOVĚDÍ  
BOLEK A LOLEK ATLAS ZVÍŘAT  
O NEBOJÁCNÝCH PRINCEZNÁCH  
VČELIKÁŘ Michael Stavarič, Renate Habingerová
ANDULKA A ANDULKA Hana Primusová
Z POHÁDKY DO POHÁDKY  
DÁŠEŇKA ČILI ŽIVOT ŠTĚNĚTE Karel Čapek
ŠTUCLINKA A ZACHUMLÁNEK František Nepil
PATRIK VE ŠKOLE Jenny Miglisová
PES BASKERVILLSKÝ  (komiks) Sir Arthur Conan Doyle
3 MUŠKETÝŘI    (komiks) Alexandre Dumas
OSTROV POKLADŮ   (komiks) Robert Louis Stevenson

ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ   (komiks)

Lewis Carroll

ÚŽASNÝ SPONGEBOBINI Steven Banks

 

 

Knihy pro mládež ( dobrodružná literatura, knihy pro dívky)

 
Kniha Autor
ÚŽASNÝ DENÍK Tom Gates
PODIVUHODNÁ DOBRODRUŽSTVÍ TOMA SCATTERHORNA: SKRYTÝ SVĚT Henry Chancellor
KOČIČÍ HOLKA: NOVÝ ZAČÁTEK Thomas Brezina
VLČÍ HLAVA ANEB TAJEMSTVÍ OLOVĚNÉHO KŘÍŽE Avi
INDIGOVÝ DRAK James A. Owen
VELKÝ OBJEV HUGA CABRETA Brian Selznick
ŠKOLA NA VÝSLUNÍ Ivo Pelant
BEZVA HOLKA: PRŮVODCE RŮŽOVÝM SVĚTEM Lisa Clark

 

 

Knihy pro ženy  
Kniha Autor
VELIKOST L, PÁR KIL NAVÍC NUKOHO NEZABIJE Meg Cabot
VELIKOST XL, KILA NAVÍC PŘIBÍVAJÍ  Meg Cabot
SRDCEBOLY Simona Monyová
DŽUNGLE RTĚNEK Candance Bushnell
LÉTO VE MĚSTĚ Candance Bushnell
DENÍK BRIDGET JONESOVÉ Helen Fieldingová
PÁTEČNÍ KLUB PLETENÍ Kate Jacobsová
BÁJEČNÉ NAKUPOVÁNÍ PŘED SVATBOU Sophie Kinsella
BÁJEČNÉ NAKUPOVÁNÍ SE SESTROU Sophie Kinsella

 

 

Cestování  
Kniha Autor
ŠTĚSTÍ A SLÁVA Douglas Palmer
CESTOMÁNIE I.  
CESTOMÁNIE II.  
MEXICO. MAYOVÉ A SOUVISLOSTI Alois Bradáč
HROB BÍLÉHO MUŽE ANEB AFRIKA SKUTEČNOSTI A SNŮ Juraj Chmiel
S HORSKÝM KOLEM NA DNO AFRIKY Petr Jahoda
ÚTĚK DO DIVOČINY Jon Krakauer

 

Detektivky a napětí  
Kniha Autor
HROZBA Dick Francis
KŘÍŽOVÁ PALBA Dick Francis
OLOMOUCKÝ BESTIÁŘ Vlastimil Vondruška
HOŘKÁ SMRT Stanislav Češka
KRÁLOVSTVÍ KOSTÍ Stephen Gallagher
DR.SHERLOCK HOLMES V ČECHÁCH A JINÉ PŘÍPADY Rudolf Čechura

 

Naučná literatura  
Kniha Autor
VELKÁ KNIHA BYLINEK  
PROSTŘENO!  
RODINNÁ KUCHAŘKA ČTYŘLÍSTKU  
PES, PŘÍTEL ČLOVĚKA Rudolf Desenský
SKUTEČNÝ ŽIVOT ALŽBĚTY II. Vincent Meylan
JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN Oldřich Nový

 

Beletrie  
NEJLEPŠÍ SVĚTOVÉ ČTENÍ  
MSTITEL Forsyth F.
FLIRTOVÁNÍ S PETEM Delinsky B.
VÝROČÍ Gutmannová A.
PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM Haddon M.
DVANÁCTÝ STUPEŇ James Thayer
HRA PRO LVY Nelson DeSmille
JESTŘÁBÍ ZÁTOKA Susan Wilsonová
JEZERO DUCHŮ Karen Robardsová
NIKDYKDE Neil Gaiman
KORALINA Neil Gaiman
AMERIČTÍ BOHOVÉ Neil Gaiman
ZLATÍ NETOPÝŘI A RŮŽOVÍ HOLUBI Gerald Durrell
TAK KDE TO BOLÍ Nick Trout